This blog is about books, eBooks , my memories and tragic accidents.

Monday, August 22, 2016

شوک کار‌آفرینی


 شوک کار‌آفرینی
 
روزی که ما همدیگر را ملاقات کردیم، از کسب و کار سارا سه سال می‌گذشت. به من گفت: «این سه سال طولانی‌ترین سال‌های زندگی من بود». او اسم کسب و کارش را «همه چیز درباره‌  پیراشکی» گذاشته بود. (البته این نام واقعی آن نبود.)در حقیقت درکسب و کار، سارا تمام کارش به پختن پیراشکی‌ای که آن‌ را از همه کارها بیشتر دوست داشت خلاصه نمی‌شد، بلکه علاوه بر آن مجبور بود کارهایی که هرگز در زندگی‌اش انجام نداده بود و هیچ تمایلی هم به انجام دادن آنها نداشت را انجام دهد.
 

سارا در حالیکه دستانش را از هم باز کرده بود و به مغازه کوچکی که در آن ایستاده بودیم اشاره می‌کرد به من گفت: «در واقع، نه تنها از انجام دادن همه این کارها، بلکه از پختن پیراشکی هم متنفر شده‌ام - او بر روی واژه «متنفر» به شدت تأکید کرد- حتی دیگر نمی‌خواهم به پیراشکی فکر کنم، تحمل بویش را هم ندارم و دوست ندارم چشمم به آن بیفتد». سپس شروع به گریه کرد.


بوی خوش  پیراشکی فضا را پر کرده بود. ساعت ۷ صبح بود و مغازه او ۳۰ دقیقه دیگر باز می‌شد. اما فکر سارا جای دیگری بود.
او در حالیکه اشک‌هایش را با پیش‌بند خود تمیز می‌کرد و به نظر می‌رسید که ذهن مرا می‌خواند، گفت: «ساعت ۷ است. آیا درک می‌کنی من از ساعت ۳ صبح اینجا هستم و ساعت ۲ بیدار شده‌ام تا به اینجا برسم. تا زمانی که پیراشکی‌ها را آماده کنم، مغازه را باز کنم، جواب مشتریان را بدهم، به بانک بروم، جمع و جور کنم، فاکتورها را با صندوق فروشگاه مطابقت دهم، مواد پیراشکی‌ها را برای پختن در روز بعد آماده کنم، مغازه را‌ ببندم، خرید کنم و شام بخورم ساعت نه و نیم، ده شب می‌شود و تازه با آن همه خستگی مجبورم بنشینم و شروع به حساب و کتاب کنم که اجاره ماه آینده را چطور پرداخت کنم؟»


«تمام این چیزها- او دوباره دستانش را با بی‌حوصلگی از هم باز کرد انگار که قصد دارد هر چیزی که قبلاً گفته است را مجدداً تأکید کند- به خاطر آن است که همیشه دوستان صمیمی‌ام به من می‌گفتند: «اگر یک مغازه‌ی پیراشکی‌فروشی باز نکنم دیوانه‌ام.» چون من در پختن پیراشکی مهارت داشتم و بدتر از همه اینکه حرف آنها را باور کردم. من به دنبال راهی بودم تا از شغل وحشتناک قبلی‌ام فرار کنم و آزاد باشم و هر کاری که دوست داشتم برای خودم انجام بدهم.»
او نزدیک بود دوباره گریه کند. اما در عوض اجاق بزرگ و سیاهی را که پیش پایش بود با لگد کوبید. من نخواستم سخنش را قطع کنم، بنابراین ساکت ماندم تا ببینم چه می‌گوید.
در حالیکه داشت منفجر می‌شد، گفت: «لعنتی! لعنتی،لعنتی، لعنتی!»
و از شدت عصبانیت دوباره به اجاق لگد زد. سپس روی زمین نشست، آه عمیقی کشید و از روی نومیدی خودش را جمع کرد و زانوهایش را بغل گرفت و آهسته با خود گفت: «حالا چه کار کنم؟» و این جمله را چندین بار زمزمه کرد. می دانستم از من سئوال نمی‌کند و از خودش می‌پرسد.
سارا به دیوار تکیه داد و برای مدتی طولانی ساکت ماند و به پاهایش خیره شد. ساعت بزرگ روی دیوار تیک تاک می‌کرد. مردم شهر بیدار شده بودند و صدای ماشین‌ها که در خیابان جلوی مغازه در حال رفت‌و‌آمد بودند شنیده می‌شد. نور خورشید به شدت از پنجره‌ی تمیز فروشگاه به داخل می‌تابید و باعث می‌شد تا کف پیشخوان فروشگاه که از چوب بلوط ساخته شده بود برق بزند. ذرات معلق در هوا که در امتداد نور خورشید قرار داشتند به وضوح دیده می‌شدند، انگار منتظر بودند سارا حرفی بزند.
او به شدت بدهکار بود. تمام چیزهایی که قبلاً داشت و حتی بیش‌تر از آن را فروخته بود تا این مغازه کوچک و دوست‌داشتنی را باز کند. کف مغازه از بهترین چوب‌های بلوط پوشیده شده بود، اجاق‌ها از بهترین جنس بودند، ویترین‌ مغازه جذاب بود و معلوم بود پول زیادی خرج  آن شده است. 


 او تمام وجود خود را وقف این مغازه کرده بود. او از بچگی عاشق پختن پیراشکی بود. این کار را از خاله‌اش که با خانواده‌ی آنها زندگی می‌کرد آموخته بود.


 همیشه آشپزخانه مملو از بوی خوش پیراشکی بود. خاله‌اش او را با روند جادویی تهیه‌ی پیراشکی از جمله ورز دادن خمیر، آماده کردن اجاق، پاشیدن آرد، آماده کردن سینی‌ها، برش سیب‌ها، ریواس و هلوها آشنا کرده بود، در آن زمان آن کار بسیار تفننی و خوشایند بود.

 زمانی که سارا در انجام کارها عجله می‌کرد، خاله‌اش به او هشدار می‌داد. خاله‌اش به او می‌گفت: «سارای عزیزم، وقت زیادی داریم. پختن پیراشکی یک کار معمولی نیست که زود آن را به اتمام برسانی». سارا فکر می‌کرد حرف او را می‌فهمد ولی در واقع نمی‌توانست منظور خاله‌اش را درک کند.

اکنون پختن پیراشکی برای او همانند همان کار معمولی است که بایستی زود آن‌را به اتمام برساند، زیرا او فکر می‌کند دیگر هیچ علاقه‌ای به این کار ندارد. ساعت همان‌طور تیک‌تاک صدا می‌داد نگاهی به سارا انداختم. دیدم خودش را بیش‌تر جمع کرده و می‌دانستم چقدر برایش سخت است که هم به شدت بدهکار باشد و هم هیچ چاره‌ای برایش وجود نداشته باشد. حالا خاله‌اش کجاست؟ چه‌کسی می‌خواهد به او یاد بدهد که در این جور مواقع چه باید کرد؟ 

به آرامی به او گفتم: «سارا، وقت آن رسیده تا تمام آن چیزی را که درباره پختن پیراشکی آموخته‌ای دوباره از نو بیاموزی.»


متخصصی که مبتلا به شوک کار آفرینی می‌شود، کاری را که عاشق آن است، تبدیل به شغلش می‌کند. شغلی که از عشق به وجود آمده در میان انبوهی از دیگر کارهای ناخوشایند که با آنها آشنا نیست، تبدیل به یک کار معمولی یا حتی اجباری می‌شود. به جای آنکه از تخصص خود استفاده کند  و مهارت بی‌نظیرش را در معرض ظهور بگذارد مجبور می‌شود آن را کم اهمیت جلوه دهد و سعی می‌کند هرچه زودتر آن را به اتمام برساند تا به کارهای دیگر برسد. 
به سارا گفتم هر متخصصی که مبتلا به شوک کار‌آفرینی می شود دقیقاً این مراحل را تجربه می‌کند.
اول هیجان دارد، دوم ترس به سراغش می‌آید، سوم خسته می‌شود و در نهایت نا‌امید می‌گردد و حس وحشتناک از دست‌دادن وجود او را فرا می‌گیرد. نه تنها از دست دادن آنچه به آنها مأنوس بوده، بلکه ترس از دست دادن هدف و گم کردن خویشتن نیز او را آزار می‌دهد.


سارا با خیال آسوده به من نگاه می‌کرد. انگار این بار حس می‌کرد به جای آنکه درموردش قضاوت شود، کسی او را درک می‌کند. سپس گفت: «تو مرا خوب می‌شناسی، حالا چه کار کنم؟»
من پاسخ دادم: «تو باید مرحله به مرحله پیش بروی، تخصص تنها مشکلی نیست که تو باید با آن روبه‌رو شوی.»


کتاب افسانه‌ کارآفرینی: مایکل گربر
 برگردان: کاوش حسین‌تبار/ مجید فیاض‌فر
انتشارات نخبه‌سازان 
M.T

Sunday, August 21, 2016

We'll be soon home!

Shah Tahmasp I and Humayun. From Chehel Sotoun palace, Isfahan  

      
     See What Happens

The passageway was pretty lit as Uncle Larry turned his Nexus flashlight on. He breathed deeply, "Here is better. I felt I was stifling in that room." Mr. Assistant asked,
"Is it a long way from here to the next door?"
"No, It's only a five-minute walk. Now I can open the lock." Uncle Larry responded as he walked up the tunnel. Mr. Assistant looked surprised, "With the same golden key? but it doesn't seem like a master key."
Uncle Larry stopped to take a plastic card out of his pocket. He showed the card to his friend, "No, it doesn't. The door will open with this card."
Mr. Assistant took the card, "Where did you find this card?"
--, "On the right-hand tunnel, I found it beside the touchscreen keypad."
Mr. Assistant looked the card closely. The card was deep chocolate with words "هفت‌سین پارمیس" on.
"Why did you unlock the lock?" the assistant asked.
--, "Because I didn't know the password."
--, "You know it now?"
Uncle Larry nodded quietly.
 Mr. Assistant asked, "What does this Persian script mean?"
--, "HaftsinParmis means Parmis's Haft-seen."
_, "It wasn't password, was it?"
Uncle Larry shook his head, "No, it wasn't. The password is the same drawing on the tablet. It's a thirteen digit code." "
Mr. Assistant smiled, "Oh, then there is a link between the writing on the card and the drawing, isn't it?"
Uncle Larry, "That's right."
After a few seconds Mr. Assistant seemed so excited, "Yes, now I know, the password starts with the letter H, then it must be House Cleaning."
Uncle Larry, "That's right. Excellent!"
As they reached the other door, Uncle Larry inserted the card into the slot and Mr. Assistant cried, "OMG, help us, what will happen? I wouldn't be surprised if dragons rain down."
"Don't worry, It may be an elevator." Uncle Larry said with a laugh.
_, "Really? Are you sure?"
_, "No, it's just a guess. However, we'll get in whatever happens." Uncle Larry said and began to enter the thirteen digit code carefully: 4687325326464. When the last figure was entered, the green LED flashed, the elevator dinged and the door opened.
 

Yes, It was a real elevator. Mr. Assistant giggled and stepped in. The men were so surprised with a bunch of hyacinth flowers lying on the floor. Uncle Larry picked up the flowers and smelled.The elevator dinged and the door began to close.

Uncle Larry leaned against the wall, and Mr. Assistant dusted some glitter and confetti from his clothes as the elevator started to move.

The air was filled with aroma of fresh flowers, Uncle Larry shut his eyes, thought about his adventures and presents.Best Wishes
M.T☺

We'll be soon home

Thursday, August 18, 2016

Dino's egg tastes like Bunny, only Sweeter!He ran his right hand through his hair and said, "I wish I had a hairband or rubber band."
Suddenly the assistant jumped up, "A rubber band?"
Uncle Larry asked happily, "Yeah, do you have one?"
"Maybe. Have you forgotten we have a Daf?" the assistant replied, pointing at the basket.
He quickly took his pocket scissors out of his pocket, only to snip a large ring in the drum skin. Soon after Mr. Assistant handed the ring to Lord of the rings, "A Strong Band Only For You."
A sunny smile came to Larry's lips. Uncle Larry changed the bass string carefully, then examined his weapon. Just as the archer was certain about his weapon, he smiled at his smart assistant, "Excellent! I'm extremely grateful to you for fixing my slingshot."
_,"Don't mention it! Now you can explode that yellow Dino's--" his words hadn't yet finished that Uncle Larry felt the roof come nearer at high speed, time was running fast; he had to shoot as soon as possible.
The archer picked up the arrow which had fallen on the floor, and went back to his weapon. The crunching noises got on his nerves, and his hands went numb with the biting cold. Mr.Assistant stood back as Larry grabbed the bass. With trembling fingers, he placed the paintbrush in the string.
Mr. Assistant wondered, "He's not likely to win. I should help him." So he shouted, "Wait Larry!"
Uncle Larry turned his attention to him. Mr. Assistant said, "Don't shoot just yet. We're not ready."
Uncle Larry's eyebrows arched in question, "Something wrong?"
The assistant nodded, "I didn't shut my eyes yet."
Uncle Larry giggled with delight, "Are you afraid we'll fail? Are you scared of dinosaurs?"
"No, I'm afraid of Parmis. If I read her mind, I could guess her plan. What happens if there are no dinosaurs at all. Do you know? well, I tell you: the roof would collapse, showering us with raw eggs. OMG, and my nice clothes would be smelly and smeary." 
"Don't worry. We'll hit the target. I'll do it to the best of my ability." Uncle Larry said as he drew back the string. He breathed deeply and looked up, only to aim.The the roof kept descending at high speed. A look of indecision crossed his face. Mr. Assistant shouted loudly, "The roof is about to collapse. Shoot this minute."
_,"No, we'd better wait."
There was drop of eight feet from the ceiling to the floor, the target was near enough, and the time was approaching when Larry must shoot. Uncle Larry broke into a cold sweat, closed his eyes and murmured, "Oh Lord, help me! I must hit that yellow egg, however hard it is. Help me."
Mr. Assistant was shivering with fear, his hands were blue with cold. He covered his eyes, wishing Larry good luck.
Uncle Larry waited until the last minute. He had missed his first two shots carelessly, and this was his last shot. His heart was pounding. He took a deep breath to pull himself together. Then he aimed for the yellow egg. The bass roared and the paint brush flew away.
 
Mr. Assistant was peeking through his fingers, he was amazed to see Larry scored a bulls-eye. 
The third shot hit the seven and painted it green like magic. As soon as the seven was painted, the roof stopped moving and the crunching sounds died away.The yellow egg fell off the roof and made a good landing in Larry's hands. This was his sixth present.
Mr. Assistant was green with envy as Uncle Larry emptied the eggshell, because he liked chocolate Easter bunny a lot. Uncle Larry was delighted with his pretty present. The chocolate Easter bunny was wrapped in gold foil with a key and red ribbon around its neck. Uncle Larry untied the ribbon, took the golden key, and handed the golden bunny to his assistant.
Mr. Assistant got excited and began jumping up and down. At this point Dino's eggs shook sharply and the candles flickered faintly, the blare of  Happy Birthday Song came from the roof, the eggs broke, peeled from the ceiling, then the cotton candy, confetti and glitter rained down. 
Uncle Larry laughed. Mr. Assistant unwrapped the bunny, broke off the ears, and put them in his mouth, "Delicious! It melts in the mouth. Dino's egg tastes like bunny, only sweeter!"
  
Uncle Larry said, "Well, we brought the spring to the snowy room, now the apple trees are in flower. We must make a move." Mr. Assistant nodded quietly. Just as they walked towards the door, a drawing was displayed on the easel.

Mr. Assistant said, "Wow! it was a digital easel?"
"It's a drawing of my house." Uncle Larry said, pointing at the large tablet.
 --,"Why is your house shaking?"
At once Uncle Larry responded, "Because of "khooneh tekouni" which literally means "shaking the house". Khooneh tekouni is same as the Spring cleaning."
_,"Oh, how interesting! you have a nice knowledge of Iranian Nowruz. "
The candles began to die down, and the roof started descending. Uncle Larry unlocked the door with the golden key, and said, "The ceiling is low. Mind your head!"
Mr. Assistant took put a garlic bulb in his basket. They left the room.


Best Wishes
M.T☺

M.T

Wednesday, August 17, 2016

Game Over!

He began mixing light green- meanwhile, his assistant was tuning the double bass to shooting. When the bristles of the paintbrush were dressed all in green, Uncle Larry turned to his assistant, "Is it set?"
Mr. Assistant nodded, "Yeah. I twisted together all four strings, because the bass strings weren't strong enough. With One String the double bass works even better."

Uncle Larry thanked and gripped his melodic weapon with his left hand. He placed the paint brush in its new string, and drew back the string.The lower note reverberated in the room.


Mr. Assistant shut his eyes and said in a low voice, "I'm ready, shoot it!"
Uncle Larry took a quick upward look, then aimed and let the arrow fly. A drop of green dripped as the arrow flew away. It touched a red Dino's egg and fell on the ground.

Mr. Assistant opened his eyes slowly, "What happened? You've failed?"
Uncle Larry sighed, "I'm really sorry. If I had a slingshot, I would hit it."
Mr. Assistant touched him on the shoulder, "Of course, you're the best. It's all Parmis's fault; shooting with a bass is impossible, plus the target isn't fixed."


Uncle Larry looked up at the roof, it was still descending. He picked up the paintbrush and went back to his weapon. Mr. Assistant looked so blue. "Shoot it!" he said in a mellow voice, covering his eyes with his hands.

Uncle Larry was ready for the next shot. First he drew a deep breath, then he pulled the string sharply, and aimed for the yellow egg, but it missed once again.


This time the paint brush brushed against a blue egg and lay on the floor. It was amazing that none of the eggs fell down!


"What happened? Don't tell me that you missed it again." Mr. Assistant asked with his closed eyes. Uncle Larry kept silent, he thought, "It's the bass fault, it plays only lower notes." In fact, nobody could fault the bass ; there was no improvement in his work.


 Mr. Assistant took his hands off. He let out a cold shriek as his eyes fell on the bass, "Oh no, why?"

A flicker of guilt crossed Larry's face. He looked down at his feet and said, "I'm really sorry about the bass. I think the string wasn't strong enough. As I shot the arrow, it was broken."

Mr. Assistant exploded, "OMG, Game over. we've failed. We're losers. Now what happens?". He knelt down next to the bass, shaking like a leaf.

Uncle Larry replied, "I guess we have to fight with the Dinosaurs."
The assistant's face went pale, "OMG, help me, help me, we're going to die."
 

Uncle Larry looked slowly round the room; the candles were glimmering faintly, the Dino's eggs were shaking sharply, and the room was growing chilly. There was no time to lose, Uncle Larry had to shoot, but how?

 

He ran his right hand through his hair and said, "I wish I had a hairband or rubber band."
Suddenly the assistant jumped up, "A rubber band?"
Uncle Larry asked happily, "Yeah, do you have one?"Best Wishes
M.T☺
M.T

Recent Posts

My Blog List

Blog Archive

Powered by Blogger.

Text Widget

Copyright © iIslandbooks | Powered by Blogger

Design by Anders Noren | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com