This blog is about books, eBooks , my memories and tragic accidents.

Thursday, March 13, 2014

بایگانی گوگل جایی برای بایگانی خاطرات تلخ و شیرین


​" سلامت را نمی خواهند پاسخ گفت ،
هوا دلگیر، درها بسته ، سرها در گریبان ، دستها پنهان ،
نفسها ابر، دلها خسته و غمگین ،
درختان اسکلت های بلور آجین ،
زمین دلمرده ، سقفِ آسمان کوتاه ،
غبار آلوده  مهر و ماه ،
زمستان است . "


بهار در آن سوی خیابان مشتاقانه در انتظار سبز شدن درختان ایستاده است ، شیشه های باران خورده ، هوای معطر از رویش جوانه ها ، نغمه ی خوش پرستوها ، ترانه ی بهار را در گوشمان زمزمه می کند . بهار برای ما مفهومی فراتر از تغییر فصل و گردش روزگار دارد ، بهار یعنی شکوه ، عظمت ، افتخار و بزرگی . بهار یعنی : هویت ، ایران ، گذشتگان و نیاکان.

و یکی از زیباترین مراسم استقبال از بهار و خداحافظی با زمستان ، مراسم چهارشنبه سوری است . هر چند که در روزگار ما شب چهارشنبه سوری به مسخره و بازی گرفته شده و ارزش و اعتبار خود را از دست داده است ، برماست که با برگزاری هر چه باشکوه تر این مراسم تمدن ، فرهنگ ، شکوه و هویت ایرانی مان را حفظ کرده و نام ایران را تا دنیا پابرجاست ، زنده و جاوید ، درخشان و سرافراز نگاه داریم .

« فرزندم ! می دانی که کشور ما روزگاری قدرتی و شوکتی داشت . امروز از آن قدرت و شوکت نشانی نیست ، ما ملتی کوچکیم و در​سرزمینی پهناور پراکنده ایم . امروز ثروت هر ملّتی حاصل پیشرفت صنعت اوست و قدرت نظامی نیز، علاوه بر کثرت عدد با صنعت ارتباط دارد . عددّت و آلت ما در جهان امروز برای کسب قدرت کافی نیست و هر چه از دلاوری پدران خود یاد کنیم و خود را دلیر سازیم با حریفانی چنین قوی پنجه که اکنون هستند کاری از پیش نمی توانیم برد .
پس اگر نمی خواهیم یکباره نابود شویم ، باید در پی آن باشیم که برای خود شأن و اعتباری فراتر از قدرت مادّی به دست بیاوریم ، تا دیگران به ملاحظه ی آن ما را به چشم اعتنا بنگرند و جانب ما را مراعات کنند. این شأن و اعتبار را جز از راه دانش و ادب حاصل نمی توان کرد . پدران ما این نکته را خوب می دانستند  و تو می دانی که اگر ایران در کشاکش روزگار تاکنون به جا مانده و قدر و آبرویی دارد ، سببش جز قدر و شأن هنر و ادب آن نبوده است.
جنگ ها و فیروزی ها اثری کوتاه دارند. آثار هر فیروزی تا وقتی دوام می یابد که شکستی در پی آن نیامده است ، اما فیروزی معنوی است که می تواند شکست نظامی را جبران کند . تاریخ گذشته ی ما سراسر برای این معنی مثال و دلیل است . ولی در تاریخ ملّت های دیگر نیز شاهد و برهان بسیار می توان یافت ؛ کشور فرانسه پس از شکست ناپلئون سوم در سال 1870 مقام دولت مقتدر درجه اول را از دست داده بود ، آن چه بعد از این تاریخ موجب شد که باز آن کشور مقام مهمی در جهان داشته باشد ، دیگر قدرت سوارانش نبود بلکه هنر نویسندگان و نقاشانش بود.

ما نیز امروز باید در پی آن باشیم که چنین نیرویی برای خود به دست بیاوریم . گذشتگان ما در این راه آنقدر کوشیدند که برای ما آبرو و احترامی بزرگ فراهم کردند ، بقای ما تاکنون مدیون و مرهون کوشش آن بزرگواران است ، امروز ما از آن پدران نشانی نداریم ، آن چه را ایشان بزرگ داشتند ، ما به مسخره و بازی گرفته ایم . دیو فساد در گوش ما افسانه و افسون می خواند ، کسانی هستند که جز در اندیشه ی انباشتن کیسه ی خود نیستند ، دیگران نیز از ایشان سرمشق می گیرند و پیروی می کنند . اگر وضع چنین بماند هیچ لازم نیست که حادثه ای عظیم ریشه ی وجود ما را برکند ، ما خود به آغوش فنا می شتابیم .»
  بخشهایی از مقاله ی« نامه ای به پسرم » نوشته ی دکتر پرویز ناتل خانلری


" من شـــهرزاد قصه ی ، گـــــل های پرپر نیسـتم
هر شب زنی همزاد من ، جان می سپارد بی گناه "
مهم ترین رویداد این هفته ، هشتم مارس روز جهانی زن بود. گوگل به مناسبت این روز صفحه ی خانگیش را با یک ویدیوی جالب و زیبا از زنان سراسر دنیا آراسته بود  و با لینک سایتهایِ مشوقِ دختران به پیشگامی و رهبری ، حمایت خود را از دختران و زنانی که آرزوی پرواز ، بالندگی و افتخار را در سر می پرورانند اعلام کرده بود.
من اما به یاد مقاله ای افتادم که پیشتر در لینکدین خوانده بودم ، مقاله ای درباره ی یک ویدیوی تبلیغاتی که کاراکترهای آن دختران را به اختراع و نوآوری تشویق می کردند . شاید عجیب به نظر برسد که در روزگار ما هنوز موانع بسیاری برای زنان و دختران دانشمند ، نوآور و دانش پژوه وجود دارد و هنوز هستند مردمانی که می پندارند که اختراع ، اکتشاف ، علم و نوآوری مختص مردان و کاری مردانه است و زنان بهتر است فقط به مد، لباس ، آرایش ، آشپزی ، خانه داری و همسرداری بیندیشند ، درست مثل قرن نوزدهم که زنان مجبور بودند با نام های مردانه به تحصیل علم و دانش بپردازند. در سرگذشت یکی از برجسته ترین زنان ریاضیدان خواندم که سالها با نام مردانه با دانشمندان و ریاضیدانان بزرگ و برجسته مکاتبه می کرد ، زیرا در آن دوران می پنداشتند که ریاضی دانشی مردانه است و زنان بهتر است روی کارهای ظریف و زنانه متمرکز شوند ، این جمله ای بود که به ماری کوری هم گفته شد، پروفسوری به او گفت :« در قرن نوزدهم ، تنها از مردان انتظار می رود که دانشمند شوند .» اما او این حرف پوچ را نادیده انگاشت و در سایه ی کوشش و تلاش به بزرگترین مقام علمی دنیا نائل آمد. 

ماری کوری می گفت : « در زندگی هیچ چیز برای ترسیدن وجود ندارد ، همه چیز برای درک کردن است .» امروز هم با وجود نگاههایی پر از شک و تردید به زنان دانشمند ، زنانی همانند ماریسا مایر خط بطلان بر این پندارهای بی پایه و اساس می کشند و نام خود را در بالای فهرست برترین های دنیای فناوری و دیجیتال قرار می دهند. البته اشتباه تصور نکنید ، ما هم به دنیای مد ، زیبایی ، هنر و ظرافت علاقه داریم ، اما علم و دانش را ویژه ی مردان نمی دانیم ، همان طور که هنر ، ذوق و سلیقه و ظرافت را مختص زنان نمی دانیم  .همان طور که قبلاً نوشته بودم همیشه ممنون و سپاسگزار مردانی هستم که حقوق زنان را به رسمیت می شناسند و برای پیشرفت ، رشد و افتخارآفرینی آنان از هیچ کوششی دریغ نمی کنند. درست مثل گوگل و بسیاری از شرکت های بزرگ دیگر . من خودم از برادرانم  بسیار سپاسگزارم ، چرا که آنها همواره مشوق من در یادگیری فناوری نوین بوده و  هستند 

"شیوه ی نرگس ببین ، نزد بنفشه بشین
   سوسن رعنا گزین ، زرد شــــقایق بیار"
 یاهو  دیگر اجازه نمی دهد
شما با حساب کاربری گوگل یا فیس بوکتان وارد حساب یاهویتان می شوید ؟ یاهو چند روز قبل اعلام کرد که قصد دارد دکمه های گوگل و فیس بوک را از صفحه ی ورود به ایمیل یاهو حذف کند ، بدین ترتیب کاربرانی که با دیگر حسابهایشان وارد ایمیل یاهو می شوند ، مجبور خواهند شد که یک حساب یاهو بسازند. البته تا چند دقیقه قبل که من یاهو را چک کردم هنوز این دکمه ها سرجایشان بودند.گوگل آنالیز کلاس برگزار می کند
گوگل یک دوره ی آموزشی رایگان تجزیه و تحلیل ،برای بازاریابان و فروشندگان اینترنتی برگزار می کند ، این کلاس از 11 مارس شروع می شود و تا 27 مارس ادامه دارد.

Free online Google Analytics Platform Principles course
بایگانی گوگلی Takeout

من جمعه ی قبل تمام پست های وبلاگم را دانلود کردم ، Takeout یکی از خدمات جالب گوگل است ، این سرویس به شما اجازه می دهد ، تمام عکس ها ، ایمیل ها ، پست ها ، پیام ها ، ویدیوهای یوتیوب و خلاصه هر ردپا و نشانی که از خود در گوگل به جا گذاشته اید را دانلود کنید . کافی است به آدرس زیر رفته و بایگانی تان را تحویل بگیرید:


https://www.google.com/settings/takeout


و این سایت هم خیلی جالبه ، من که ازش خوشم اومد ، سایت GPlusData  ، یک سایت برای آنالیز صفحه ی گوگل پلاستان . در این سایت لیست صفحات ، انجمن ها و پروفایل های برتر گوگل پلاس را می توانید مشاهده کنید ، جزئیات  گوگل پلاس برحسب جنس ، سن ، شغل ، کشور ، شهر ، تحصیلات و خلاصه هر آماری که از گوگل پلاس نیاز دارید در این سایت پیدا خواهید کرد ( تا چند دقیقه قبل لری پیج در مکان دوم و سرگئی در مقام سوم کاربران برتر بود
اگر دوست دارید به یک کاربر حرفه ای  فیس بوک ، توییتر ، لینکدین و گوگل پلاس تبدیل شوید ، بسته آموزش شبکه های اجتماعی Hubspot  را دانلود کنید.این هم یک کتاب  رایگان  درباره ی آنالیز توییتر است ، اگر دوست دارید به جمع حرفه ای های توییتر بپیوندید این کتاب را هم دانلود کنید.با تمام شدن سال کتاب احساس شادابی هم به پایان رسید، بخش پایانی کتاب که خلاصه ی روش های یاد شده در کتاب است را چهارشنبه ی بعد که آخرین چهارشنبه ی سال است بخوانید. این هفته مقاله ی زیبایی درباره نویسندگی  خواندم نویسنده می گفت : «نویسندگی مثل یک جنگ است »، درست است هنگامی که  باورت را بر روی صفحات کاغذ می نویسی در حقیقت جامه ی رزم می پوشی ، شاید به همین خاطر است که می گویند قدرت قلم و کلام برتر از همه چیز است.
خوشبختی از آن کسی است که در پی خوشبختی دیگران باشد
زرتشت


دیوان من تمام غزل هاش مال عشق
انگار داده اند به ما هم مجال عشـق
آن قدر شاخه به شاخه سرودیم باغ را
تا باغبان به بار نشست از نهال عشق
در باورم شــــبیه ترین واژه آتــــــــش است
وقتی زبانه می کشی از جان به حال عشق
چه دلفریب و سر زده ای در حوالی ام
برخاک من ببار ، ببار ای زلال عشــــق

چشــــــــمان تو شبیه دو گوی گداخته
از هرمشان گرفت جهان را خیال عشق
در آســــــــــمان چشم تو پرواز می کند
گنجشک های عاشقی ام با دو بال عشق
بر من گریز نیســــــــــــــت توأم ناگریز تر
افتاده ایم هر دو به دام غــــــــزال عشق
تا جان فدای نام تو کردم به نام عشــــق
شد بیت بیت هر غزلم پایمال عشــــــق
پروانه عزیزی


اسباب خوشبختی خود را از دیگران می خواهیم و مدام از بی گذشتی و نامهربانی آنان شکایت داریم  و حال آن که همه ی اسباب خوشبختی در دست خودماست ، منتها از ما بی گذشت تر و نامهربان تر نسبت به خودمان هیچ کس نیست .
حجازی


سال نو مبارک
M.T
M.T

0 comments:

Post a Comment

Recent Posts

My Blog List

Blog Archive

Powered by Blogger.

Text Widget

Copyright © iIslandbooks | Powered by Blogger

Design by Anders Noren | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com