This blog is about books, eBooks , my memories and tragic accidents.

Monday, July 6, 2015

مدل کسب و کار یکی برای یکیاین هفته قصد داریم قدری درباره ی الگوی کسب و کار « یک برای یک » حرف بزنیم، اگر شما شخص نیکوکاری هستید که به راه اندازی یک کسب و کار کوچک علاقه مندید ،این مدل واقعاً برازنده ی شماست.

صحبت از کسب و کار در فصل تابستان شاید چندان دلپذیر نباشد؛ برای بسیاری این فصل بهترین زمان برای استراحت و تغییر آب و هواست ،در مقابل گروهی هم هستند که  تابستان را فرصتی طلایی برای کسب درآمد و کارآفرینی می دانند؛ مانند برخی دانش آموزان، دانشجویان، هتل داران، شرکت های ارائه دهنده ی خدمات گردشگری و غیره. اقلیتی هم هستند که با یک تیر دو نشان می زنند، در حین مسافرت تجارت می کنند؛ پیشنهاد کسب و کار « یک برای یک » برای دسته ی اول مناسب است؛ یعنی، اشخاصی که عاشق ایرانگردی و صنایع دستی ایران هستند.
 

داستان کفش تامز موفق ترین مدل کسب و کار یک برای یک، از زمانی آغاز شد که آقای بلیک مایکوسکی ، یک آمریکایی اهل تگزاس برای تعطیلات به آرژانتین مسافرت کرد و بیش از جاذبه های گردشگری آنجا محو کفش های ساده و سبک بازیکنان تیم چوگان شد، صدها سال بود که کشاورزان آرژانتینی این کفش ها را به پا داشتند، کفش « آلپاراگاتاس» به قدری به دل بلیک نشست که یک جفت برای خودش خرید و پوشید.

نکته ی دیگری که توجه بلیک را جلب کرد کودکان پابرهنه ی آرژانتینی بودند، این کودکان که به سبب فقر بدون کفش در خیابان ها راه می رفتند و می دویدند، نه تنها در معرض انواع بیماری های عفونی قرار می گرفتند بلکه از نعمت تحصیل نیز بی بهره می ماندند، این تصاویر دل بلیک را سخت به درد آورد.

هنگامی که بلیک به خانه بازگشت، با الهام از کفش آلپاراگاتاس تنها با 500 دلار کفش تامز را طراحی کرد، او کودکان پابرهنه ی آرژانتینی را هم از یاد نبرد و با خودش عهد بست که در ازای فروش هر یک جفت کفش در آمریکا، یک جفت کفش به کودکان آرژانتین هدیه کند.

در می 2006 بلیک شرکت تامز را تأسیس کرد، اولین تولید شرکت 250 جفت کفش بود که بازتاب خوبی در رسانه های خبری داشت، وقتی لوس آنجلس تایمز از شرکت تامز و نیت بشر دوستانه اش نوشت، ارزش سهام شرکت به نحو چشم گیری بالا رفت ، به طوری که ظرف 6 ماه 10.000 جفت کفش فروخت و در اکتبر همان سال 10.000 جفت کفش رایگان به آرژانتین فرستاد، و این تازه شروع داستان موفقیت تامز بود.

بعدها شرکت تامز زمینه ی فعالیت تولیدی و خیرخواهانه اش را گسترش داد: کفش، عینک آفتابی، کیف و ... اکنون تامز نامی شناخته شده از مدل تجارت یک برای یک در سطح جهانی است.
One for One


ایران میراث دار فرهنگی عظیم و غنی است، فرهنگی که حتی گوشه ای از توانایی ها و استعدادهایش به بار ننشسته است، چه بسیار شهرها و روستاهای دور افتاده ای هستند که گنجینه ای از هنر و سلیقه اند، اما ارزششان هنوز کشف نشده است؛ بیایید ما این تغییر را ایجاد کنیم، این بار که به سفر رفتیم، با هوشیاری کامل و چشمانی تیزبین صنایع دستی و فرصت های کشف نشده ی منطقه را بررسی کرده، ایده های نابی که در زمین و هوا چرخ می زنند را یافته، به رویشان لبخند بزنیم و مردمان زحمت کش محلی ، وارثان فرهنگ ، را از یاد نبریم، آنها را در سود کارمان شریک کنیم.


M.T
M.T😓

0 comments:

Post a Comment

Recent Posts

My Blog List

Blog Archive

Powered by Blogger.

Text Widget

Copyright © iIslandbooks | Powered by Blogger

Design by Anders Noren | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com